Zimní hostina pro sýkorky

Každým rokem sleduji, které ptactvo se slétá právě na to naše krmítko. Rok, co rok vedou sýkorky. Tito drobní ptáčci přímo zbožňují slunečnicová semínka. Nepohrdnou ani ořechy a lojovou koulí, kterou je možné koupit v každém zverimexu. Sýkorek je u nás více druhů.

· Největší z nich je sýkora koňadra. Měří čtrnáct centimetrů. Vyhledává si bydlení v dutinách starých stromů. Jenže těch se jí v poslední době nedostává. Proto bude vděčná za hnízdní budku. Za to vše se Vám na jaře a v létě odmění. Když se vylíhnou malé sýkorky, nanosí jim rodiče takové množství housenek, že tím jistě zachrání i část Vaší úrody.
· Stejnou službu Vám zajistí i další druh sýkorky – sýkora modřinka. Na té si příroda dala opravdu záležet. Na hlavičku jí nasadila modrou čepičku a stejně zbarvila i její letky a ocas. I ona dokáže vyzobat obrovské množství housenek. Vzhledem k tomu, že se z hnízda vydává za potravou pro svá mláďata i čtyřistakrát za den, můžeme si o jejím přínosu pro naši zahradu udělat docela dobrou představu.

Parukářka a uhelníček

Sýkora parukářka.Tento zajímavý ptáček není až tak častým hostem v našich zimních krmítcích. A to z jednoduchého důvodu – je jich mnohem méně než jejích předešlých kolegyň. Své označení dostala díky chocholce na temeni hlavy. Tato sýkorka je plachá, a tak lidská obydlí moc nevyhledává. Jestliže chcete i jí na zimu prospět, můžete instalovat krmítko na kraj lesa. Tam si jistě troufne. Její jídelníček je téměř totožný s těmi předchozími. I ona sbírá různé červy a brouky. Jen je vyzobává ve svém teritoriu. Tím je jehličnatý les, ve kterém ze šišek vybírá zalezlé bezobratlé živočichy.

· Posledním druhem, který lze u nás spatřit, je sýkora uhelníček. Ta se vyskytuje ve všech teritoriích, o kterých byla řeč. Můžeme ji potkat nejen v jehličnatém i smíšeném lese, ale i na zahradě, kde má k dispozici vzrostlé stromy.