Když plíseň zaútočí, není čas čekat

Pokud s námi plísně žijí společně pod jednou střechou, mohou se u nás projevit různé nepříjemné zdravotní problémy. A některé jsou dost nebezpečné! Začne to občasnými bolestmi hlavy nebo žaludku, pak se můžou přidat záněty spojivek, vyrážky, ekzémy. Pak tu jsou též alergie a astma. Plísně mohou být spouštěčem nebezpečných toxických reakcí. Jsou rakovinotvorné. A když jsou s nimi v obydlí těhotné ženy, mohou mít na vině poškození nenarozených dětí.

vlhké sklo

Je tedy v našem zájmu nenechat nezvané hosty, aby se u nás usadily a rozrůstaly se. Když se plísně doma přesto objeví, je nutné s nimi ihned začít bojovat!

plesnivá cihlová zeď

Dostatečné topení a větrání

Plísně milují vlhko. Nejlépe se ji daří tam, kde je vzdušná vlhkost více než 60 % a teplota asi 20 až 25°C. Jejich aktivita většinou začíná na rámech orosených oken nebo za nábytkem u vlhkých zdí. Také se jim velice daří ve špatně větraných koupelnách a toaletách či neudržovaných klimatizačních zařízeních. Prostě kde je vlhko, vlhkost se sráží a málo se větrá. Nesmíme jim tedy vytvářet dobré podmínky. Je nutné postarat se o pořádné topení a často větrat (stačí krátce, ale pravidelně!).

plíseň na citronu

Co jim pomáhá

Hodně často jsou to nekvalitní okna. Když mají nedostatečnou izolaci, dochází k tomu, že studený vzduch prochází až k vnitřním tabulím. Okna se pak rosí. Pomůže jen jejich výměna. Někdy je hlavním viníkem propouštějícím vlhkost do domu jeho zdivo. Náprava vyžaduje provedení rozsáhlejších a také dražších úprav. Patří k nim izolace zdí, impregnace zdiva (provádí se chemická injektáž), elektroosmotické vysušování zdí či zateplování fasád. Tyto práce musí samozřejmě provádět odborná firma.

První pomoc zvládneme sami

Rychlé odstranění plísně a ošetření napadených míst zvládneme sami. Je to v našem vlastním zájmu. Jaký má být postup?

– použijeme přípravek na plíseň v interiérech (vhodné je třeba Savo)

– ještě za vlhka vrstvu plísně odstraníme, kdybychom to prováděli na uschlé zdi, do vzduchu by se z ní uvolnily spóry

– pak ještě (nejlépe alespoň dvakrát) provedeme nátěr přípravkem proti plísním

– nakonec vymalujeme barvou s protiplísňovou složkou