Oblečení z různých materiálů

Oblečení z různých materiálů

Už na první pohled a první dotek i malé dítě pozná, že oblečení se vyrábí z různých druhů materiálů. Každý má svá specifika, svoje výhody či naopak nevýhody. Krom klasických materiálů jako je například bavlna nebo len se v poslední době hojně objevují také různé funkční materiály, které obsahují vlákna polyesteru či polypropylenu. Pokud jste si doma někdy zkoušeli nějaký kousek oblečení ušít, pak jistě víte, že z pružných materiálů se šije výrazně hůře než třeba z bavlněného plátna. Pružný materiál se různě natahuje a je velmi obtížné udržet stálý a pravidelný steh.

dite

Druhy látek

Klasikou mezi látkami na oblečení je bavlna. Je to velmi lehký a prodyšný materiál, z kterého se vyrábí například spodní prádlo, trička nebo kojenecké oblečení. Velkou výhodou je, že dobře snáší i praní na vysoké teploty. Navíc se dá dobře žehlit a tím dezinfikovat, což ocení především maminky malých dětí. Díky své prodyšnosti nedráždí pokožku, pokud děti trpí nějakým ekzémem či alergii.

siti

Další klasikou je oblečení z vlny. Jistě si vzpomínáte na babičku či maminku, jak pilně a poctivě pletly svetry, šály, ponožky či čepice. Vlna je přírodní materiál, který má výbornou termoizolační vlastnost. Vlna je prakticky nemačkavá, je ovšem potřeba ji velmi opatrně prát. Snadno se totiž může při ždímání nebo pověšení na šňůře vytahovat. Při vysoké teplotě praní se naopak srazí. Vlněné oblečení a krásné a hřejivé, ale je třeba mu věnovat zvýšenou péči, aby nám mohlo dobře a dlouho sloužit.

Polyester je syntetické vlákno, které značně konkuruje bavlně. Tkaniny z tohoto materiálu nesají vlhkost, jsou stálé na světle a mají vzhled podobný jako hedvábí. Oděvy také pak méně navlhají a rychleji schnou. Polyester se často mísí s bavlnou, aby byla tkanina méně mačkavá, trvalejší a pevnější. Polyesterové textilie ale snesou jen malou teplotu při praní, do 30 stupňů.