Kvalitní spánek ve dne i v noci


Spánek je naší základní životní potřebou, stejně jako jídlo. Spánek je něco, bez čeho nemůžeme žít a jeho kvalita je zásadní pro kvalitu našeho života. Pokud člověk spí špatně, pak bývá nervózní, unavený a často i protivný. Na kvalitu našeho spánku působí i nepravidelnost, pokud sloužíte noční směny, je spánek zásadně narušený. Mnohdy stačí jen opravdová maličkost, která zásadně změní kvalitu spánku. Na co se zaměřit?

dva v posteli

Kvalitní postel a matrace jsou základ. Postel musí být pohodlná, prostorná a příjemná. Výběr postele není dobré uspěchat. Především výběr matrací je tak trochu alchymie. Neměla by být příliš měkká ani tvrdá. Prostě měla by být tak akorát. Vyberte si matraci kvalitní, adekvátní vaší váhové kategorii tak, aby nebyla příliš zatěžovaná.

Jídlo před spaním by mělo být lehčí aby spánek nerušily zažívací potíže plynoucí z tučného a těžkého jídla. Zkuste tedy před spaním tato jídla omezit, dejte si spíše lehčí jídlo, které vás nezatíží před spaním. Pokud máte neklidný spánek, můžete si před spaním dát bylinkový čaj na spaní – meduňkový. Dejte si jej ale trochu dříve před spaním, aby vás nerušil plný močový měchýř.

Pokud máte noční směny a musíte tím pádem spát přes den, zaměřte se na zatemnění ložnice, aby se vám opravdu dobře spalo i přes den. Ideální jsou venkovní či vnitřní rolety na míru, které vám zajistí kvalitní zatemnění a stejně tak kvalitní spánek. Zkombinovat je můžete třeba se závěsy, které zatemnění zdokonalí a ještě zútulní vaši ložnici.

dítě spí

Pokud přes všechny uvedené body nemůžete kvalitně spát, je na čase vyhledat odbornou pomoc ideálně co nejrychleji. Začněte u svého obvodního lékaře a pokud vám adekvátně nepomůže, pokračujte ve spánkové laboratoři. Dobré jsou také kvalitní chytré hodinky, které změří dobu spánku i jeho jednotlivé fáze. Máte pak data, se kterými můžete pracovat.