Přestaňte být „trémistou“

Ve školce se mohou objevit první projevy trémy, právě když celá třída čeká, až člověk, v dětství samozřejmě, přednese básničku, umí ji, dokonce perfektně, ale v tu chvíli ze sebe nevydá ani hlásku, u někoho to časem přejde samo, ale je spousta lidí, u kterých to pokračuje dál.
nádech čerstvého vzduchu
Patříte-li mezi trémisty, jistě to dobře znáte, na základní škole, když jste zkoušení před celou třídou, se situace buď opakuje, že jen stojíte jako zařezaní a slovo ze sebe nedostanete, nebo jen koktáte, ale na kloudnou větu to není, a přitom danou látku umíte. Dál se to týká maturity nebo jiných zkoušek, pro někoho sice také trochu stresové situace, pro Vás to znamená téměř katastrofu. A co teprve pohovor do zaměstnání nebo rande, kdy se máte sejít s někým, o koho velmi stojíte, ale v den schůzky už od rána se Vám potí ruce, klepou kolena apod.

Zbavte se trémy jednou provždy, naučte se dělat několik věcí:
1)      když nastane situace, ze které máte trému, můžete si takovou situaci vyzkoušet nanečisto, nebude to sice úplně ono, ale zkuste si v tu chvíli představit lidi, s kterými daná situace bude v reálu, pomoci Vám v tom může rodina, nebo blízcí přátelé, před kterými se nestydíte.

2)      Pokud Vás čeká pracovní pohovor nebo rande na místě, které neznáte, a už to ve Vás vyvolává pocity trémy, zajděte se tam podívat předem, až k řediteli, co se týká pracovního pohovoru, chodit nemusíte, ale rozhlédněte se pořádně v prostředí, do kterého máte jít, pokud jde o rande, můžete tam jít nejdřív posedět s někým z Vašich blízkých, někomu pomůže i to, když bude vědět, kde se v restauraci nachází toalety, aby se nemusel stydět ptát personálu.

3)      Lidé, kteří trpí trémou, mívají ve zvyku před něčím hodně důležitým, být až perfekcionisté, pamatujte ale, všeho s mírou, tímhle si trému jen zhoršujete. Alespoň jeden den před schůzkou nebo pracovním pohovorem „vypněte“, zkuste relaxovat, jděte na procházku, zkuste si něco přečíst,
pusťte si hudbu, jakou máte rádi, přepněte mozek prostě někam jinam.
ruka na koleni
4)      U někoho se i přes to všechno v jeho velký den může tréma dostavit, lidé trpící velkou trémou chodí všude raději dřív, v tuhle chvíli Vám to bude k užitku, budete mít čas na pořádné prodýchání, dýchejte klidně, pomalu, zhluboka, v tu chvíli se soustřeďte jen na svůj dech.

5)      Než jdete na pracovní pohovor nebo na rande, položte si otázku – co nejhoršího se může stát? Nezískám tohle pracovní místo, sami si odpovězte – najdu si jiné, nevydaří se rande s vysněným idolem? – Přijde jiný. Musíte si vštípit zásadní myšlenky, nic horšího se opravdu v těchto případech nestane, nikdo Vám „neutrhne“ hlavu, a uvidíte, že když si na danou situaci vzpomenete za půl roku, tak hrozná se Vám zdát nebude.