Na prahu války strojů

Jenže před třiatřiceti léty byl tento film jednoznačně označován za vědecko-fantastický. V roce 2017 se přes sto vážených odborníků z oblasti vývoje pokročilé technologií, obrací na OSN s žádostí o zákaz vývoje autonomních bojových robotů. Pro představu nemusí jít o humanoidní roboty, ale o drony a mnoho jiných speciálních zbraní, které se obejdou bez lidské obsluhy.
 bojový robot
Mnoho předních protagonistů vývojářských firem zabývajících se samořídícími automobily, analýzou velkého objemu dat, počítačovými hrami či asistovaným rozhodováním si dokáží představit, kam by vedlo zavedení samostatného rozhodování (umělé inteligence) do bitevních robotů.
 
Autonomní zbraně
 
Do skupiny autonomních zbraní můžeme zařadit drony, které dokáží samostatně vyhledávat a eliminovat cíle na základně předem uvedených kritérií. Samonaváděcí střela vyslána člověkem se jako „autonomní zbraň“ nepovažuje. Důležitým faktorem je zda o zabití cíle rozhoduje člověk nebo umělá inteligence.
 
V otevřené výzvě pro OSNjsou uvedeny obavy z rozšíření vojenských akcí a rychlostí s jakou boudou probíhat. Ale největším strašákem je, že při přehlcení trhu s autonomními zbrojními systémy bude pro případné teroristické organizace podstatně jednodušší obstarat si nezdolného fanatika, který bude masakrovat civilní obyvatelstvo po dobu, po kterou mu vystačí munice či zdroj energie.
 moderní robot
Experti v otevřeném dopise varují před „revolucí v zabíjení“. V případě, že otevřeme tuto „Pandořinu skříňku“, bude velmi obtížné jí opětovně uzavřít bez fatálních následků. Je proto velmi důležité předejít případným potížím s umělou inteligencí, která bude sama rozhodovat o tom, koho usmrtit a mezinárodně jí zakázat.

Rétorika výzvy, pod kterou se podepsalo 116 průkopníků z oblasti vývoje umělé inteligence včetně Elona Muska (Automobilka Tesla, SpaceX) je naléhavá. „Už nám nezbývá moc času začít v této problematice jednat“. 
V dnešní době se hojně využívají stroje, které jsou do určité míry autonomní. Ať jde o policejní složky, vojenské nebo teroristické organizace. Každá už dnes má ve své výbavě drony, roboty na dálková ovládání, řízené střely nebo inteligentní miny.