Co je to fibonacci

Pokud investujeme na akciových trzích, musíme si být téměř jisti, že nám pomůže dosáhnout našeho vysněného cíle, tedy v tomto případě dosáhnout zisku. K tomuto účelu používáme nejrůznější ukazatele, které nám pomáhají odhadnout budoucí chování trhu.

Zde je však potřeba podotknout, že žádný z nich není stoprocentní. Vždy se může stát nějaká nenadálá událost, nebo se trh může zachovat naprosto nepředpokládaným způsobem. Přesto však je jejich přesnost dostatečná k tomu, aby lidem, kteří vědí, jak výsledky interpretovat, pomohly dosáhnout relativně vysoké úspěšnosti.

vývoj ceny akcií

Jedním z nich je pak Fibonacci, pojmenovaný po známém matematikovi stejného jména. Ten se proslavil zejména objevem posloupnosti, která po něm byla pojmenována, a také zlatého řezu, tedy v podstatě matematického vzorce, podle kterého lze předvídat mnoho nejen přírodních procesů, ale také událostí.

Tyto objevy byly aplikovány i na tržní prostředí a zjistilo se, že s jejich pomocí lze skutečně částečně předvídat chování trhu. Díky tomu se staly podstatnou součástí analýzy investic prakticky všech profesionálních hráčů na trhu.

Jistě, jejich užití může laikovi připadat poměrně komplikované, a nikoliv bezdůvodně. Koneckonců, nejedná se zrovna o jednoduchou matematiku. A taková ani být nemůže, když vezmeme v úvahu, co se s ní snažíme dokázat. Avšak to neznamená, že to je nemožné.

fibonacciho zlatý řez

V současné době většinu výpočtů samozřejmě provádí počítače. Ty jsou koneckonců v tomto ohledu mnohem rychlejší a spolehlivější. Interpretace výsledků je však už na lidech. Ti musí správně určit, co nám vypočítané hodnoty říkají, a jak se zachovat, abychom vydělali na celé věci co nejvíce peněz.

Je však jasné, že se skutečně jen málokdy používá jeden jediný ukazatel, ať už by byl jakkoliv přesný. V naprosté většině případů jich je použito více, a sleduje se, zda jejich výsledky souhlasí, nebo se nějakým způsobem liší. Z toho pak lze vyvodit další postup.

Jistě, ani tento postup není stoprocentní zárukou úspěchu, avšak dává nám velkou naději, že na celé věci vyděláme. A to je přeci jen naším hlavním cílem.