Nepodceňujte tlak v pneumatikách

Bohužel je mezi námi stále mnoho řidičů, kteří tlak v pneumatikách nekontrolují pravidelně. Hrozí zde podhuštění, která má za následek aquaplaning. Ty přehuštěné pro změnu mohou prasknout. Jak tedy provést kontrolu? Jako řidič byste měli vědět, jaký správný tlak je pro Vaše auto ideální. Každé auto má totiž jinou hodnotu. Ke zjištění můžete využít dvě možnosti.
výměna pneumatiky.jpg
Buď se podíváte do technické dokumentace vozidla anebo se podíváte na vnitřní stranu víčka nádrže. Ještě můžete štítek s tlakem najít kolem zavíraní dveří. Při měření dodržujte chladné pneumatiky. Pokud totiž měříte tlak v době, kdy jsou pneumatiky zahřáté anebo na slunci, byla by hodnota zkreslená. Kontrola tlaku by se měla provádět jednou za měsíc. Podstata této kontroly tkví v bezpečné jízdě pro Vás a také i v bezpečí pro ostatní řidiče.
hromada pneumatik.jpg

Jak změřit tlak v pneumatikách?

Na měření a tedy pravidelné kontrole není nic složitého. Před samotným měřením je potřeba odmontovat z každé pneumatiky ventilky. Následně tlakoměrem změříte tlak v každé pneumatice. Pokud nevlastníte tlakoměr, můžete použít také kompresor. Pomocí něj upravte poté tlak na hodnotu, kterou máte uvedenou v popisu vozu. Důležitou informaci, kde lze všude najít údaj pro své vozidlo o správném tlaku v pneumatikách, se můžete dočíst v první části tohoto článku. Poté buď pneumatiky přifoukněte anebo upusťte. Poté stačí opět ventilky našroubovat a je hotovo.
nová pneumatika.jpg

Tlak v pneumatice může ovlivnit špatná montáž

I špatná montáž pneumatiky na disky dokáže ovlivnit tlak v pneumatice. K výraznému poklesu dochází v desítkách minut anebo v řádech hodin. Pokud tuto situaci pozorujete, je důležité okamžitě navštívit pneuservis. K poklesu tlaku dochází i během jízdy a i změnou povětrnostních podmínek.