Suchý zip jako nedílná součást moderního outdoorového vybavení

Suchý zip se stal nepostradatelným pomocníkem v textilní výrobě a zaznamenává stále více úspěchů v dalších odvětvích. Mohli bychom si připomenout jedno z nich, které je velmi populární v naší zemi od počátku devadesátých let, kdy se u nás otevíraly první outdoorové obchody.

boty se suchým zipem

Outdoor je v českém ekvivalentu něco jako pobyt v přírodě, trampování, kempování či stanování. Někteří lidé si bez tohoto životního stylu nedokážou představit žít ani v zimě a putují stovky kilometrů od domova do pustiny či divočiny, aby si tu dokázali své vlastní schopnosti přežít v mrazu nebo vystoupat na nějaký horský štít. K tomu ovšem potřebujete špičkové vybavení, jinak se přiblížíte lidem z přelomu devatenáctého a dvacátého století, kteří umrzali v přírodě při překonávání sněhových bouří a fujavic.

bodlák se zpětnými háčky - princip suchého zipu

Suchý zip – v souvislosti s outdoorem se velkému zájmu těší i suchý zip. Výrobci s ním počítají na bundách, čepicích, stanech, spacích pytlích, je nepostradatelný u batohů a krosen a dalších zavazadel. Můžete si s ním vylepšit i stávající vybavení, například přišít stahovací pásky k rukávům u bundy, vylepšit stahování tepláků v pase, zpevnit páskem letní sandály, vyrobit příchytku k batohu na mapu a busolu či na svítilnu, využít jej na balení příborů, psacích a hygienických potřeb, využít jej pro stažení kompresního obinadla, pro upevnění různých držáků stojanů a jistě vás napadnou další zajímavé příklady.

Výhody suchého zipu si uvědomíte pokaždé, budete-li jej porovnávat s jinými upínacími prvky, jako jsou knoflíky, patentky, druky, sponky, závlačky, šroubové spoje nebo hřebíky. Venku v přírodě mu nevadí mráz, sníh, voda a vlhkost, nehrozí mu koroze, nerozpadá se ani na prudkém slunci. Můžete jím nahradit i kolíčky na prádlo, které rády praskají, zatímco suchý zip spolehlivě drží za každých okolností.