Často nás překvapí ležérní přístup

Kdo by nechtěl svítit levně? Ano, ušetříte zhruba pár tisíc za rok, ale pořád je to pár tisíc, které byste jinak zbytečně vyhodili oknem. Vyplatí se myslet nadmíru ekonomicky, protože potom takové, zdánlivě malinké, změny přinášejí opravdu velké ovoce, pokud je všechny sečtete. Nejde jenom o tom, dostat váš rozpočet pod jistou hladinu. Jde také o to, aby vaše domácnost zanechávala co nejmenší ekologickou stopu, aby byla co nejmenší zátěží na životní prostředí okolo vás. A takových změn můžeme udělat spoustu. Pojďme si je zkusit vypsat, alespoň pár z nich.
 energetická účinnost
1)      Přestaňte topit uhlím a pevnými palivy
Člověk by si řekl, že uhlí a dřevo budou ty nejlepší zdroje tepla v zimě. Ba právě naopak, s elektřinou a plynem se posunete daleko dál. Můžete si říci, že to bude stát více, ale pokud budete aktivně sledovat trh s cenami a alespoň trochu se začnete vyptávat, můžete klidně celou domácnost přebudovat na elektrickou se vším všudy a pro tříčlennou domácnost vařit, topit a svítit za 3000 měsíčně je nejen výhodný obchod. Budete mít všechno pod jednou kolonkou, nebudete muset řešit nejrůznější věci a zároveň se vám otevřou možnosti k solárním panelům či jiným zdrojům alternativní energie, které by se možná daly využít ve vašem městě či obci.
 
2)      Svítit úspornými žárovkami
Ne nadarmo se jim říká úsporné žárovky. Mají něco do sebe. Byť tomu nemusíte věřit, takové žárovky dokáží dělat divy. Jak už jsme napsali výše, sice je to pár tisíc, co ušetříte, ale i tak. Aspoň si budete moci vychutnat nějaké to pivko navíc.
 peníze na projekt domu
3)      Co nepotřebujete, to vypojte ze sítě
Máte neustále zapnutý v elektřině ten přístroj na čištění vzduchu? Raději jej vypněte a otevřete okna. Máte neustále zapnuté v síti tuny spotřebičů? Raději je vypojte a až je budete potřebovat, můžete je zase zapojit. Neustále vám hraje doma televize, i když se na ní nikdo nedívá ani ji neposlouchá? Tak ji vypněte. Máte neustále zapnutý nějaký přímotop? Zkuste to bez něj a za chvíli si zvyknete na studenější byt. Všechno jde, když se chce a ten rozdíl bude MARKANTNÍ.