Elektrický nebo manuální zubní kartáček?

Pro vzhled i bezproblémový stav lidského chrupu je jeho čištění důležitým krokem každodenní rutiny, který by se neměl za žádných okolností dlouhodobě podceňovat a opomínat. Internet je přeplněn tipy, jak lze vylepšit svou péči na další úroveň a o jaké prostředky i procesy ji obohatit, avšak její základ – zubní kartáček, není až tak rozebíraným tématem, i když se bez něho standardní spotřebitel neobejde. Po jaké možnosti tedy sáhnout při jeho vybírání?

manuální zubní kartáček s nanesenou zubní pastou na svrchní části

Z peněžního hlediska se samozřejmě jako výhodnější varianta na první pohled jeví naprosto obyčejný, nicméně jeho výdrž je výrazně omezená, po roztřepení štětinek okamžitě určen k vyhození, tudíž se doba jeho použitelnosti oproti automatickému značně snižuje. Ve finále se proto může stát, že nutnost nákupu nového bude stále častější, a tak se jeho používání prodraží vůči samočinnému rotačnímu či sonickému, který obvykle obsahuje sadu náhradních vrchních nástavců.

V případě hodnocení funkčnosti, obě východiska odvádějí svůj úkol obstojně, avšak za efektivnější se s přehledem označuje elektrický kartáček. Jelikož se otáčí, odstraní větší procento zubního plaku za kratší časový interval, nicméně špatné zacházení s ním může být rizikové a nebezpečné pro všechny generace i složky populace. Nešetrnou technikou odstraňování nečistot si lze způsobit nevratné potíže.
elektrický a zubní kartáček vystavené proti sobě

Technologie se posouvá však stále kupředu a přináší i inovativní způsoby – nejmodernější elektrické kartáčky dokážou upozornit na příliš drsné zacházení, kdy se jedná o nekorektní manipulaci. Jiné zase dle režimu spuštění kontrolují dobu provádění hygieny a při překročení běžné periody signalizují majitele.

Při volbě přihlédněte nejen na výše uvedené faktory, ovšem i na Vaše preference. Nespokojenost se zařízením mnohdy zapříčiňuje omezené množství jeho užívání, což má negativní dopad na ústní dutinu, a především tedy zuby samotné.