Vybírejte žárovku podle místnosti

Před několika lety vyšlo nařízení, že by se měly klasické žárovky začít nahrazovat úspornějšími. Otázkou je, jak si tedy dobře a zdravě posvítit a ještě přitom všem ušetřit. Odborníci radí, že nejlepší je vybírat žárovky podle místností, jak moc je využíváme, jedině tak budeme svítit správně a levně.
led osvětlení
Na trhu se setkáme s různými druhy svícení, životnosti, tepla, barev, ale i závitů.
Klasické žárovky – spíše fungují jako zdroj tepla a tím logicky spotřebují více energie. Podle odhadů pak se dá říci, že využijí jen část kapacity ke svícení. Samozřejmě odpovídající je pak cena, jelikož je na trhu nejlevnější, ale také daleko méně vydrží. I když se moc nedoporučují, velmi dobře nám poslouží na místech, kde potřebujeme svítit pouze krátce a hlavně rychle. Ideální umístění nalezne tak na toaletě, koupelně, sklepě, půdě a podobně.
fluorescentní žárovka
Úsporné žárovky – ty vykukovaly na svět po klasických žárovkách. Nebo spíš jsme si mohli sami vybrat a rozhodnout se, zdali koupit dražší nebo levnější variantu. Samozřejmě nejsou vůbec vhodné na krátké a rychlé svícení, ono jim to trochu déle trvá, než se rozhodnou svítit naplno. Zase ale umí ušetřit rozpočet. Umístíme je tudíž do obývacích zón, kuchyně a případně do čtecích lamp. Budou dobře sloužit při delším svícení.
Halogenové žárovky – jsou sice o trochu úspornější, než klasické, ale zase ne tak moc praktické, natož ekonomické. Rychle se rozsvítí, takže opět jsou vhodné na krátké svícení. Ovšem vydávají více tepla. Někdo je používá například i do líhně nebo odchovny kuřat.
svítící žárovka
Led žárovky – mají snad nejvyšší pořizovací cenu, ale také jsou nejhospodárnější vůči našemu rozpočtu. Nejen, že dlouho vydrží, protože některé druhy svítí až 50 000 hodin, ale uspoří i odběr elektřiny. Prakticky se hned rozsvítí a dají se použít absolutně všude. Výborné jsou Led pásky, které se dají nalepit také všude a jsou vhodné například pro noční osvícení.
Nezapomeňte při výběru žárovky zkontrolovat závit, je buď malý E14 nebo velký E27. Také si musíte uvědomit, že například úsporné světlo s 20W svítí jako klasická 100 W. Optimální je pak třída A, a nejlépe aby životnost žárovky byla od 6 000 hodin svícení.